Lizuma pagasta Atzinības balva

Nav daudz cilvēku, kuri nezinātu, kas notika 1918. gada 18. novembrī. Tā bija diena, kad pasaule kļuva par vienu valsti bagātāka. Un šī valsts ir Latvija.
1918. gada 18. novembrī tautas padome, kuru sastādījis bija Kārlis Ulmanis, proklamēja Latvijas valsts nodibināšanu. Proklamēšanas akts notika tagadējā Nacionālā teātra telpās. Telpas bija ļaužu pārpildītas. Sēdi atklāja G. Zemgals, kad bija nolasīts 17. novembra vienošanās akts, Zemgals paziņoja, ka uz šī vienošanās akta pamata suverēna valsts vara Latvijā pārgājusi Tautas padomes rokās. Pēc paziņojuma noklausīšanās visi nodziedāja Baumaņu Kārļa sakomponēto “Dievs, svētī Latviju!”.

Dievs, svētī Latviju!

Kā lai šeit Lizumā cilvēks nebūtu lepns?

 Te rudens lapas zem kājām. Te smaržo pēc sviesta bekas silā. Te staro dzidra ziemas diena. Te pieneņu pilna pļava, ko zem zila debesjuma no viena gala laiza brūnas govs asā mēle. Te smaržo pēc mikla un svaiga siena vasarā. Te skan lakstīgalas rītausmā.

 Te ir brīnišķīga vieta, kur rasties. Vakarā pēc garas dienas. Brīvdienās pēc skolas gada. Atvaļinājumā pēc darba cēliena. Rasties pasaulē. Vieta, kur rasties Domām un Idejām, kas var būt visam sākums.

     Nu, kā lai te cilvēks nav lepns?

 Te mākonis virs galvas ir mums visiem, jo debesis taču ir ļoti plašas. Tam maza lieta no tā, ko un kādi mēs te, apakšā. Bet mums pašiem, mums gan ir no svara, ka esam dažādi un raibi kā lupatu deķi vai pupu ziedi – kā nu kuram tīk. Kalaņģi, Grūšli, Kamieši, Grimnauži, Pieti… Mums tie nav tikai vietu vārdi. Tās ir mazas pasaulītes. Pa-saulītes, kas stariņiem kopā saķērušās. Jo ir katrā vietā ļaudis citādi – to jautātājam neviens pagastā nenoliegs. Un tas varbūt ir viens no skaistākajiem Dieva brīnumiem. Ir labi būt vienlaikus gludenam kā Gaujmalas olim un asam kā nātrei, un pieķerties pasaulei kā dadzim. 

    Tā Lizums arī turas pie lielās pasaules vamža. Ja pazaudēs savu lepnumu, kas zina, atrisīs stariņi, atlaidīsies dadža ķereklīši, aizriposim vēl sazin kur…

    Tāpēc novembra lietū un visos citos lietos es izeju ārā un izstiepju rokas pret debesīm, lai noturētu visu līdzsvarā. Sevī. Savā Lizumā. Pasaulē. Lai nepalaistu prom to mākonīti, kas taisni virs mūsu, virs lizumniešu galvām stāv.

Daudz laimes Latvijai 102. dzimšanas dienā!

P.S.

Kas zina? Varbūt šis gads ir pēdējais.

Citu gad var nebūt pārvaldes….

Lizuma pagasta Atzinības balvu saņem:

Dailonis Jākabsons: Par ieguldījumu teātra mākslas tradīciju saglabāšanā

Jau trešo gadu desmitu Dailonis Jākabsons ir Lizuma amatierteātra “Daiva” aktieris. Gadu desmiti iet, bet Dailonis ir vienmēr uzticīgs spēlei.

Šajos trīsdesmit gados ir nomainījušies teātra pieci režisori un vairākkārt aktieru ansamblis, bet Dailonis ir palicis. Viņam nav svarīgi, vai jāspēlē galvenā loma vai otrā plāna loma, vai režisors ir tāds vai savādāks, viņš ir vienmēr uzticīgs teātrim. Ja nepieciešama viņa aktiermeistarība, kādos mazākos projektos vai uzvedumos, ja vien Dailonis varēs viņš izpalīdzēs, likdams Lizuma vārdam izskanēt atkal ar pozitīvu reklāmu amatiermākslā.

Patiesi lepojamies ar savējiem, kuri no sirds ir uzticīgi savam vaļaspriekam un pagastam.

Iveta Vīgante: Par ieguldījumu Tautas muzicēšanas tradīciju uzturēšanā

Iveta mācoties Lizuma vidusskolā kopā ar tēti muzicēja Lizuma lauku kapelā. Nu jau aizritējuši vairāki gadu desmit, bet Ivetas muzicēšanas prieks uz akordeona Lizuma lauku kapelā nav kļuvis mazāks. Iveta ar prieku atbrauc no darba Rīgā uz katru mēģinājumu nedēļas nogalē un piedalās visos koncertos (Ungārijā, Lietuvā, Igaunijā un Latvijā) un vietējos pasākumos, kuros vien piedalās Lizuma pagasta Tautas muzikanti.

Tā Iveta labprāt piedalās arī dažādās akcijās vai notikšanās, kurās jāpārstāv Lizuma lauku kapela, arī karantīnas laikā akcijā “Uzvelc savu tautas tērpu”. Iveta atrada laiku un iespēju nofotografēties lizumniešu tautastērpā, savas radinieces darinātājā villainē, kuru saņēma sūtījumā no ārzemēm.

Ieva Ogorodova: Par veiksmīgu uzņēmējdarbību

Mūsu Ieva. Kas gan būtu Lizums, bez viņas gardi pagatavotājiem ēdieniem. Ieva no sirds mīl savu profesiju, katru klientu un Lizuma pagastu. Lai cik daudz Ievai būtu  darbiņu dienā, lizumniešu pasūtījumiem mūsu saimniece vienmēr rod laiku. Kā arī savā aizņemtībā, labprāt mūsu pagasta ciemiņiem izstāsta par visiem apskates un kultūras objektiem, lai droši dodas un ar tiem iepazīstas tuvāk. Pēc šim sarunām mūsu pagasta viesiem ir nekļūdīgi saprotams, cik lieliski cilvēki dzīvo Lizumā, kā viņi mīl savu pagastu un cik lieli ir šī pagasta patrioti.

Strādājot savā kafejnīcā, Ieva vienmēr meklē kaut ko jaunu, ar ko iepriecināt savus apmeklētājus.

Viņas lielisko darbu novērtējuši ne tikai lizumnieši, bet arī kaimiņu pagastu, novadu un pilsētu ļaudis. Ievas gatavotais ēdiens tik ļoti iet pie sirds, ka viņu aizrunā jau gadu uz priekšu.

Apbrīnot var Ievas darba spējas un talantu, prasmi organizēt laiku un darbiniekus tā, lai varētu realizēt vairākus pasūtījumus dienā un vairākas dienas pēc kārtas. Viņa neskaita milzīgi garās darba stundas, kuras bieži vien tiek aizvadītas naktīs un agrās rīta stundās, lai tikai klientiem tiktu radīta svētku sajūta no viņas ieguldītā darba.

Guntis Muižnieks: Par radošu un aktīvu darbu teritorijas sakopšanā

Katrs lizumnietis, dodoties ikdienas gaitās, vai tas ir pavasaris, vasara, rudens vai ziema var atzīt un priecāties par Lizuma centra sakopto teritoriju.

Pie pagastmājas vienmēr ir skaisti uzrušinātas puķudobes, iekopts zālājs, uzslaucīts laukums un paveikti citi nesaskaitāmie darbi, lai Lizuma pagasts būtu skaists.

Katrs darbs pie kā Guntis Muižnieks ķeras, vienmēr tiek paveikts izcili. Viņam ir it kā burvju rokas. Pie kā tās pieskaras, tā viss pārtop skaistumā.

Šogad Guntis Muižnieks neatteica papildus apsaimniekot Lizuma skulptūru Tautumeita, kuras apkārtnes labiekārtošanai Guntis veltīja savu brīvo laiku, tikai tāpēc, lai Lizums taptu skaistāks. Viņš labprāt aplaistīja augus jaunizveidotajā puķu dobē un rūpējās par tās apkārtni.

Guntis no sirds izpalīdzēs ar padomu dažādos tehniskos jautājumos un daļās ar savu pieredzi un zināšanām, ja tās nepieciešams Lizumam.

Inga Sebre: Par ilggadīgu un atbildīgu darbu Lizuma vidusskolā

Kopš Liepājas pedagoģiskā institūta beigšanas Inga Sebre strādā Lizuma vidusskolā kā sākumskolas skolotāju, vēlāk kā angļu valodas skolotāja un pēdējos gadus veic arī Lizuma vidusskolas direktores vietnieces ārpus klases darbā darba pienākumus.

Ingas darbs Lizuma vidusskolā vienmēr veltīts bērnu vispusīgas personības attīstībai. Viņa lieliski prot sagatavot savus audzēkņus pamatskolai. No sirds atbalsta savu audzēkņu iesaistīšanos kora dziedāšanas un latviešu tautas dejas tradīciju uzturēšanā, Dziesmu un Deju svētku kustības saglabāšanā un nodošanā nākamām paaudzēm Lizuma vidusskolā un Lizumā.

Inga Sebre katru uzticēto pienākumu veic ar atbildības sajūtu, precīzi un vienmēr noteiktajā laikā.

Māra Karpa: Par godprātīgu darbu Lizuma skolas parka sakopšanā

Māra rūpīgi veic savus darba pienākumus visos gada laikos, lai Lizuma pils parks izskatītos vienmēr lieliski. Lai ziemā taciņas tiktu no sniega notīrītas, lai pavasaros puķu dobes izravētas, lai vasarās zālājs nopļauts un sagrābts, lai rudeņos bagātīga lapu sega novākta un aizvesta uz komposta kaudzēm un vēl, un vēl , un vēl. To darbu ir tik daudz, ka nevar saskaitīt.

Teritorija apkārt Lizuma vidusskolai ir ļoti liela un tā prasa milzīgu darbu un enerģiju, bet mūsu pagasta ciemiņi, skolotāji, skolēni, skolēnu vecāki un lizumnieši vienmēr var priecāties par sakopto pils apkārtni.

Zeltīte Strade:  Par augstiem sasniegumiem šautriņu mešanā

Zeltīte Strade Zeltīte ir deviņkārtēja Latvijas čempione šautriņu mešanā un nebūt ne pirmo reizi pārstāv Latvijas, mūsu novada un Lizuma pagasta  godu Pasaules vai Eiropas čempionātos.

Zeltīte vienmēr ir lepojusies ar savu pagastu un vienmēr ar lepnumu atzinusi, ka viņa dzīvo Lizumā. Savu kārt lizumnieši lepojas ar Zeltīti Stradi, priecājamies, ka mūsu pagastā dzīvo tik talantīga sportiste.

Ne katrs pagasts, nedz katra pilsēta var lepoties ar deviņkārtēju Latvijas čempioni.

Jānis Apsītis

Mēs varam būt lepni, ka mūsu pagastā dzīvo tik lielisks jaunieti, kāds ir Jānis Apsītis.

Ja Jānis uzņemsies kādu pienākumu, tas noteikti tiks paveikt pēc labākās sirdsapziņas. Viņš ir brīnišķīgs un neatsverams palīgs tētim viņa uzņēmumā un veicot dažādus vīriešu darbus savā saimniecībā. Mēs priecājamies par Jāņa vecākiem, par viņu prasmi izaudzināt tik lielisku dēlu.

Savā brīvajā laikā Jānis dejo Lizuma jauniešu deju kolektīva “Veiksme”. Piedalījies XI Latvijas skolu jaunatnes Dziesmu un Deju svētkos, kurā viņam tika uzticēts nest sava kolektīva karogu. Šo pienākumu Jānis veica izcili. Nekad mūsu karogs nebija pamests vai aizmirsts. Vienmēr tas tika godā un cieņā turēts, kas lika pārējiem izturēties ar tādu pašu cieņu pret kolektīvu un mūsu pagastu. Jo ar tādu lepnumu nest savu karogu var tikai īsts sava pagasta patriots.

Arī sadzīviskajos deju kolektīva atpūtas brīžos, neiztikt bez Jāņa saimnieka padoma un prasmēm, vienmēr viņš prata palīdzēt vai vienkārši to izdarot kādu darbiņu, piemēram, ja dejotājiem, kādā no kopīgiem atpūtas brīžiem nevedās Augstajos kalnos iekurināt ugunskuru, Jānim tas izdevās diezgan ātri. Esot Jānim blakus vienmēr ir drošības sajūta. Tā ir tik ļoti vajadzīga mums šodien, lai šajā pārmaiņu laikā ir tik uzticami talantīgi jaunieši savam pagastam.

Linards Mihailovs

Linards ir puisis uz kuru var paļauties. Viņš ar milzīgu atbildības sajūtu veic katru darbu, kuru ir uzņēmies paveikt. No desmit gadu vecuma viņš interesējies par tehniku un ar savām zināšanām kļuvis noderīgs pieaugušajiem veicot svarīgus darba pienākumus. Katrs darba devējs var lepoties ar tādu darbinieku, kāds ir Linards Mihailovs.

Linards savā brīvajā laikā darbojās Lizuma vidusskolas vokālajā ansambli, palīdzēja pasākumu apskaņošanā, kā skaņu un gaismu operators vidusskolā un Lizuma kultūras namā. Abu iestāžu vadītājas droši varēja uzticēt Linardam skaņu un gaismas aparatūru, jo zināja, ka viss būs paveikt precīzi laikā, tā kā tas paredzēts uzvedumu un pasākumu scenārijos.

Linards, lai apgūtu  savu nākotnes profesiju devies projām no Lizuma, bet, ja lizumnieši lūdz viņa padomu izpalīdzēt, Linards ja vien varēs atskries un palīdzēs.

Līva Ginde

“Man kā jaunam, “zaļam” uzņēmējam neiet viegli.. Atvērt veikalu Covid-19 laikā ir diezgan neaptverami….”” : tā saka Lizuma Atzinības balvas saņēmēja Līva Ginde par sevi.

Mēs varam tikai priecāties par jaunietes uzņēmību uzsākot darbu Lizuma pagastā atverot jaunu rūpniecības preču veikalu. Mēs priecājamies par katru jaunieti, kurš izvēlās savu nākotni saistīt ar mūsu pagastu, strādāt tajā un dot savu artavu, talantu sava dzimtā pagasta attīstībā.

 Līva Ginde radoši darbojas organizējot bērniem vasaras nometni un piedāvājot savus padomus meistarklasē bērnu ballīšu organizēšanā.

Līva Ginde prot uz visām lietām paskatīties pozitīvi un visā saskatīt labo, tāpēc varbūt viņai arī tā veicas.

“Daudzi teikuši – Tev gan viss viegli iet, veikals ir, darbs ir, Tu tikai visu laiku smaidi, mīļie.. visam ir tā cietā garoziņa, bet neskatoties uz to, es tāpat smaidu, eju uz priekšu un attīstu sevi!” : Līva Ginde.

Komentāri ir slēgti.